LASER ND-YAG

Laser Q-switch Nd-YAG cechuje się bardzo krótkim czasem trwania impulsu liczonym w ns (nanosekunda 10-9 s) i o bardzo wielkiej energii - rzędu kilku MW. Laser emituje falę o długości 532/1064 nm. Jedna fala532 nm mieści się w zakresie światła widzialnego i dlatego widoczna jest zielona barwa tego światła. Istotą oddziaływania każdego lasera jest pochłonięcie jego światła przez określone substancje i w ten sposób następuje uwolnienie zawartej w tym świetle energii. Najlepiej falę o długości 532 nm pochłania hemoglobina, która jest barwnikiem krwi i melanina – brązowy barwnik w skórze. Dlatego laser doskonale sprawdza się w usuwaniu zmian naczyniowych i zmian zawierających ciemny barwnik.

Usuwanie tatuażu
Światło emitowane przez laser używane jest w celu zniszczenia barwnika. Powierzchnia skóry jest „przeźroczysta” dla emitowanego światła, podczas gdy cała energia jest skupiona i pochłaniana przez barwnik. Pigment ulega rozbiciu na drobne fragmenty, które następnie są pochłaniane przez komórki organizmu - makrofagi.
Laserowe usuwanie jest bardzo skuteczne przy większości typów tatuażu. Generalnie tatuaż może zostać całkowicie usunięty podczas zabiegów laserowych chyba, że znajduje się w warstwie podstawnej skóry lub w bliźnie. Podczas usuwania tatuażu używane są różne urządzenia w zależności od usuwanego koloru, jednak nie mniej ważne jest doświadczenie osoby wykonującej zabieg.
Laserowe usuwanie tatuażu jest bezpieczniejsze i bardziej efektywne niż metody tradycyjne. Laser eliminuje ryzyko infekcji, które jest dość wysokie przy metodach tradycyjnych oraz co jest niezwykle ważne, zmniejsza do minimum możliwość powstania blizn w porównaniu z metodami tradycyjnymi.
Stosowana przez nas metoda, wykorzystuje podczas zabiegu fale w 532 lub 1064. O wyborze fali, którą ma być usuwany tatuaż decyduje lekarz podczas konsultacji przed zabiegiem.
Po zabiegu w miejscu usuwanego barwnika pojawia się zaczerwienienie, swędzenie a czasami strupki. Jest to normalny proces, podczas którego barwnik jest eliminowany. Jeżeli powstały strupki, to bezpośrednio po zejściu strupków miejsce po usuwanym barwniku może być zaróżowione prze okres około 2 tygodni. Kolejny zabieg można wykonać nie wcześniej niż po ok. 3-4 tygodniach. Po usunięciu tatuażu miejsce to należy chronić przed słońcem przez okres 6 miesięcy w celu uniknięcia przebarwień. W tym okresie nie należy używać również samoopalaczy ani nie korzystać z solarium.
W celu zwiększenia komfortu pacjenta zabieg usunięcia tatuażu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W przypadku tatuaży o bardzo dużych rozmiarach zabieg może zostać przeprowadzony w kilku etapach, każdy na innej części tatuażu.

Usuwanie przebarwień
Wysoka absorpcja promieni lasera w melaninie pozwala na likwidację przebarwień o różnych lokalizacjach. Konieczne jest powtórzenie kilku zabiegów w serii w odstępie od 3 do 4 tygodni. Przebarwienia ulegają rozjaśnieniu bądź zniknięciu. Po zabiegu konieczne jest stosowanie filtrów z wysokim faktorem>50.

Usuwanie naczynek
Laser łatwo penetruje w płytko położone naczynia na twarzy i kończynach. Pochłonięte zielone światło (stąd „laser zielony”) przez hemoglobinę powoduje mikrowybuch i powstanie odczynu zapalnego w naczyniu i otoczeniu. W następstwie dochodzi do zamknięcia naczynia, które jest trwałe. Zamknięte naczynie się nie otworzy. Niektóre naczynka zamykają się natychmiast, inne wymagają dłuższego czasu – około 3-4 tygodni. Jeden zabieg laserowy pozwala nam na zamknięcie od 20% do 35% naczyń. Dlatego konieczne jest powtórzenie zabiegów w odstępach 3-4 tygodni. Dla typowych zmian zlokalizowanych na twarzy wystarcza od 3 do 5 zabiegów. Najlepiej jest je wykonać w serii, co daje najlepszy efekt. Po zabiegu mogą powstać obrzęk, zwłaszcza w okolicach oka, niewielkie zaczerwienie utrzymujące się do kilku godzin. Czasami mogą powstać mikrostrupki, które odpadają do 4 tygodni. Nie przeszkadza to w normalnym funkcjonowaniu i w życiu zawodowym. Zwykle wykonujemy zabieg trwający 15 do 30 minut w 1 sesji. Wrażliwość skóry na promień lasera jest indywidualna, zależy też od wielu czynników, na przykład od stopnia nawodnienia, pory roku. Doświadczenie lekarza pozwala optymalizować parametry zabiegu. Zasadniczą ideą jest możliwość normalnego funkcjonowania pacjenta po zabiegu.. Zabiegi można wykonywać bezpiecznie nawet latem, pod warunkiem zakładania filtrów z wysoką ochroną powyżej 50. Wyniki oceniamy po 2 zabiegu, ponieważ pierwszy zabieg, z uwagi na indywidualną reakcję, wykonywany jest delikatniej celem oceny indywidualnej

Laserowy peeling węglowy wykonywany jest za pomocą lasera o długości 1340 nm. Ta długość światła przynosi najlepsze rezultaty w oczyszczaniu i liftingu skóry. Peeling węglowy polega na wypalaniu specjalnej emulsji węglowej ze skóry twarzy i dekoltu. Preparat węglowy nałożony jest na skórę chwilę przed zabiegiem i wnika on głęboko do wszystkich zakamarków powierzchni skóry. W czasie zabiegu węgiel absorbuje energię światła laserowego i powstają „mikroeksplozje” powodując głębokie oczyszczenie, zmniejszenie porów oraz ujednolicenie kolorytu skóry – wybielenie a także stymulacja kolagenu i zmniejszenie stanów zapalnych.
Laserowy peeling węglowy stosuje się w celu:

  • stymulacji i regeneracji skóry,
  • usunięcie zaskórników i zwężenia porów skóry,
  • zmniejszenia łojotoku i wspomagająco przy leczeniu trądziku,
  • usuwania przebarwień.

Zabieg jest niebolesny i bardzo relaksujący. Po zabiegu skóra jest delikatnie zaróżowiona i lekko napięta.
Kolejne zabiegi powinno wykonać się w serii kilku w zależności od wskazań i osiąganych efektów, odstępy między zabiegami 1-2 tygodniowe.
Przeciwwskazaniem do zabiegu są zmiany chorobowe na naświetlanym obszarze, nadwrażliwość na światło i stosowanie leków światło uwrażliwiających.